Skip Navigation

Clubs/Sports Sponsors

CLUB  NAME

SPONSOR

ROOM

Academic Decathlon

Marcella Gutierrez

Ruth Brown

3609

304

ACE (Alternative Curriculum Environment)

Gerald Epps

123

ACE Mentor Program (Architecture, Construction & Engineering)

Kara Salinas

1607

Animation

Guadalupe Vasquez

1452

Architecture Club

David Garcia

105B

Art Club

Kim Bishop

203

Art Club

Linda Marsh

204

Athletics (Boys)

Edward Cardenas

Field House

Athletics (Girls)

Jennifer Gomez

Weight Room

AVID

Michael Garcia

32

Band

Roger Duran

Jonathan Mireles

Daniela Aguillon

8121

Band Hall

Baseball

Xavier Garcia

3600

Basketball (Boys)

Art Vela

Boys Locker Rm.

Basketball (Girls)

Greg McWilliams

306

Campus Beautification

Orlando Vera

Main Office

Cheerleaders

Rebecca Phillips

132

Chess Club

Skye Dicker

2608

Choir

Ronald Sanders

8208

Class of 2017

Shelby Parker

1612

Class of 2018

Aimee Dalton

2603

Class of 2019

Courtney Stuart

227

Class of 2019

Robert Hernandez

224

Class of 2020

Monica Rodriguez

3604

Color Guard

Daniela Aguillon

8121

Courtesy Committee

Sharon Franco

101

Cross Country (Boys)

Ray Gonzalez

Co-teach

Fellowship / Christian Athletes

Carlos Garcia

F107

French Club

Beatriz Warburton

F109

Future Business Leaders

Jennifer Ingram

2612

Future Farmers

Shelby Parker

1612

Gamma Sigma Girls

Aimee Dalton

2603

Golf Team

Hayne Society

David Sims

Alumni

International Baccalaureate Institute

David Garcia

105B

Jazz Band

Jonathan Mireles

8121

JROTC

Tracy Chavis

Armory

Key Club  (Optimist)

Brooke Haley

 

Lariats (Pep Squad)

Darlene Olivares

Co-teach

Lassos /Dance Team

Melanie Davis

Dance Room

Library

Esperanza Garza-Danweber

Library

Mariachi Group

Daniela Aguillon

8121

Math Club

Deborah Velasquez

229

Math Club

Bernadette Fulghum

212

Military Service Public Service    (MSPS)

David Garcia

105B

MJR

Arla Garcia

Christina Martinez

Co-teach

Mustang Cinema Club

William Callahan

1450

Nat’l. Vocational Honor Society

Jennifer Ingram

2612

National Art Honor Society

Marcella Gutierrez

3609

National Honor Society

Joe Jimenez

Chantelle Carerra

228

231

Newspaper-The Declaration

Melissa Carroll

403

Orchestra

Jean Rominger

8221

PALS

Orlando Vera

Main Office

PE Department

Edward Cardenas

Field House

PE Department

Jennifer Gomez

Girls Weight Rm

Quill and Scroll

Melissa Carroll

403

SkillsUSA - Architecture

Kara Salinas

1607

Soccer (Boys)

Nick Torres

Soccer (Girls)

Jesse Esquivel

Softball

Jennifer Gomez

Girls Weight Rm

Spanish Club

Lisbeth Ramirez

F 106

Special Olympics

Andrew Guerrero

126

Student Council

Iris Malone

Ferris

2607

Swim Team

Richard Hasse

T.J. History

Orlando Vera

Main Office

Tennis Team

Daniel Canales

1605

The Senate

Richard Hasse

1202

Thespians

Rebecca Phillips

132

Track (Girls)

Melissa Palomo

Girls Locker room

Twirlers

Shelby Parker

1612

U.I.L.


Volleyball Team

Kristina O’Leary

230

Yearbook-The Monticello

Melissa Carroll

403

 

COPYRIGHT © 2016 - SAN ANTONIO INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT

powered by ezTaskTitanium TM